Knižná výzva marec: Knihy o knihách a čítaní

Myslím že táto kategória definitívne potvrdí môj status knižného geeka, ale nemám s tým ani najmenší problém. To, že knihy a čítanie milujem najviac na svete predsa nie je žiadne tajomstvo. A čo už len môže byť pre knihomoľa väčšia radosť než ponoriť sa do knihy o knihách a čítaní?

A keďže marec je známy ako mesiac knihy, bola to výborná príležitosť spojiť marcovú knižnú výzvu práve s touto témou.

Toto je môj knižný výber na tento mesiac:

Emma Daviesová: Knižný klub slečny Lucy. 24-ročná Lucy miluje čítanie a písanie nadovšetko na svete. Frustrovaná svojimi neúspechmi v láske a neuspokojivým štúdiom na univerzite, nájde si prácu v miestnej knižnici, kde po krátkom čase založí čitateľský klub. Zíde sa v ňom pestrá zmes čitateľov, každý so svojou vlastnou zbierkou starostí a problémov. A Lucy nikdy nevie odolať riešeniu problémov iných ľudí – je to predsa len jednoduchšie, než riešiť svoje vlastné 🙂 Keď sa však rozhodne začať liečiť zlomené srdcia svojich priateľov, netuší, že veľké prekvapenie čaká aj na ňu.

Markus Zusak: Zlodejka kníh. Kniha, ktorej rozprávačom je samotná Smrť, je príbehom mladého nemeckého dievčaťa Liesel. Keďže je sirota, prichádza žiť so svojou novou adoptívnou rodinou. S veľkými životnými zmenami i so životom v nacistickom Nemecku sa vyrovnáva svojským spôsobom – krádežami kníh, ktoré číta doslova jedným dychom. Popritom stretáva svoju prvú lásku a vytvára si pevné puto so židovským utečencom, ktorého jej adoptívny otec skrýva doma v pivnici.

Mary Ann Shafferová a Annie Barrowsová: Guernseyská literárna a koláčová spoločnosť. Január 1946. Londýn sa pomaly spamätáva z ničivých následkov druhej svetovej vojny a mladá spisovateľka Juliet hľadá námet na svoju druhú knihu. Tá prvá, zbierka s humorom a nadhľadom napísaných esejí o živote vo vojnovom Londýne, bola obrovským hitom a Juliet sa obáva, že podobný úspech už jednoducho nemôže zopakovať. A práve vtedy dostane list od jedného z obyvateľov ostrova Guernsey, ktorý ju prosí o pomoc pri zháňaní kníh svojho obľúbeného autora. Juliet si začne dopisovať s ním i s ďalšími obyvateľmi ostrova, a postupne sa dozvedá všetko o tajomnej Guernseyskej literárnej a koláčovej spoločnosti, ktorá jej členom bola útechou v ťažkých vojnových časoch. Juliet ani netuší, že vďaka tejto korešpondencii ju čaká nielen námet na novú knihu, ale oveľa, oveľa viac.

Diane Setterfield: Trinásty príbeh. Mysteriózny príbeh s gotickým nádychom plný tajomstiev, klamstiev a poloprávd. Nenápadná Margaret pracuje v antikvariáte svojho otca a knihy sú jej najväčšou láskou i najlepšími priateľmi. Popri tom si nachádza čas i na svoj zvláštny koníček – píše životopisy ľudí, na ktorých už história zabudla. A práve vďaka tomu ju objaví slávna, ospevovaná a veľmi tajomná autorka detských kníh, Vida Winterová. Vida doteraz žila v ústraní a zahmlievala pravdu o svojom živote rôznymi historkami. Teraz sa však cíti pripravená vyrozprávať pravdivo celý svoj príbeh. A chce ho vyrozprávať práve Margaret. Večer čo večer spolu sedia – Vida rozpráva a Margaret zapisuje, a spoločne rozpletajú pavučinu lží, poloprávd a výmyslov, ktorú Vida za dlhé desaťročia o sebe pospletala. Prečo si však na túto úlohu vybrala práve Margaret? A akým spôsobom sú ich osudy navzájom pospletané? A akú úlohu v tom celom hrá sila kníh a mágia čítania?

Sarah Clarkson: Book girl. Sarah miluje knihy odmalička – jej mama jej čítala už keď bola v brušku, a preniesla na ňu svoju nehynúcu lásku k silným príbehom. Čítanie je pre ňu darom, spôsobom ako uniknúť každodenným starostiam, ale tiež spôsobom, ako sa vysporiadať s problémami, ktoré ju na ceste životom postretajú. Knihy sú jej vernými spoločníkmi, učiteľmi i priateľmi a táto kniha je jednou veľkou ódou na silu kníh, ktoré nás v každom životnom období môžu formovať a posúvať ďalej. Stačí, ak im to dovolíme a venujeme im svoj čas.

Ďalší skvelí kandidáti na túto kategóriu:

Carlos Ruiz Zafón: Tieň vetra.

Jenny Colgan: Pojízdný krámek snú.

Robin Sloan: Nonstop kníhkupectvo pána Penumbru.

Nina George: Levanduľová izba.

Tak čo poviete? Zaujala vás táto kategória? Ktorú z ponúkaných kníh si vyberiete? Alebo máte svojho vlastného kandidáta na skvelé čítanie o knihách a čítaní? Ak áno, sem s ním 🙂

Odpovedať

1 Komentáre