34 pred 35

Minulý týždeň som relatívne v tichosti oslávila svoje 34. narodeniny. V tichosti preto, že „vďaka“ korone na nejaké oslavy nemám ani pomyslenia. Nebudem sa však sťažovať – stále som mohla svoj deň stráviť s ľuďmi, ktorých na svete najviac ľúbim. A moja čarovná mamina dokonca zohnala úžasné čerstvé zákusky, takže som bola spokojná ako blcha 🙂

Občas sa smejem, že som už dospela do veku, kedy sa musím niekedy zamyslieť nad tým, koľko mám vlastne rokov. Sem-tam si to dokonca musím v duchu prepočítať, ale to je možno len tehotenská demencia a časom sa to zlepší 😀 Každopádne, toto je zatiaľ moja najšťastnejšia dekáda a nikdy som sa necítila lepšie než ako tridsiatnička.

A keďže milujem rôzne míľniky, aj moje ďalšie narodeniny pre mňa boli skvelou príležitosťou spísať si ďalší nekonečný zoznam cieľov. Nad položkami tohto zoznamu som premýšľala celý minulý týždeň. Myslím, že každá jedna z nich je pre môj súčasný život zmysluplná. Uvidíme, ako sa mi ich v nasledujúcich 365-tich dňoch podarí odškrtávať.

Tu je 34 vecí, ktoré by som chcela stihnúť do svojich 35. narodenín:

1.Blogovať denne. Aj po tom, čo sa narodí bábo č. 2. Pri Kubkovi sa mi to nepodarilo, a potom mi začalo prepínať. Lebo som zrazu nemala žiadny spôsob, ako sa od materského kolotoča odreagovať.

Toľkokrát som si už uvedomila, že blogovanie je moja veľká láska a úžasný kreatívny outlet. Je to niečo, čo sebecky robím len sama pre seba, a prináša mi to obrovskú radosť. Malo by teda pre mňa byť jednoduché urobiť si čas na to, aby som denne publikovala aspoň jeden post, nie? No…

Nie je to pre mňa zase až také jednoduché. Som až príliš ľahko rozptýliteľná, prokrastinácia mi ide na výbornú, a čo je horšie, blogovanie je asi jediná vec v mojom živote, kde sa u mňa prejavujú perfekcionistické tendencie. Stále mám pocit, že ten článok by sa dal ešte prepísať, vylepšiť, vypointovať. Čo v preklade znamená, že ho radšej ani nevypustím do sveta. A je to totálna hlúposť.

Blogovanie je síce úžasné, ale nejde pri ňom o život. Musím si preto denne pripomínať, že neoperujem mozgy, ale jednoducho píšem. Možno sa m potom bude publikovať jednoduchšie 🙂

2. Vytvoriť si doma konečne pracovný kútik, ktorý bude inšpiratívny, ale tiež funkčný. V našom terajšom byte sa nazývam pracovným bezdomovcom. Svoje veci mám väčšinu času rozložené po celom kuchynskom stole, čo privádza môjho poriadkumilovného manžela do šialenstva.

Už sa preto nekonečne teším, že v našom novom byte budem mať kútik, ktorý bude len a len môj. Hoci to bude len malý kúsok obývačky, plánujem z neho vytrieskať maximum, a nikoho nenechám kecať mi do toho.

Obrovským plusom je, že presne v tom istom kúte môj tatino položil základy firmy, v ktorej dnes pracujeme všetci. Ak zapracuje dobrá karma, v tom kútiku ma čakajú ešte veľké veci 🙂

3. Prečítať všetky knihy od Gretchen Rubin. Pretože Projekt šťastia je jedna z najlepších kníh, ktoré som kedy čítala. A pretože na jej knihy o zvykoch a cieľoch všade čítam len samú chválu. Určite v nich nájdem nejedno zrnko múdrosti, ktoré sa mi bude v mojom bláznivom živote hodiť.

4. Prečítať si všetky knihy od Laury Vanderkam. Nikto nepíše o time manažmente lepšie, zaujímavejšie a inšpiratívnejšie než práve Laura. Niektoré z jej kníh už prečítané mám, ale nezaškodí oprášiť ich znova. Najmä preto, že mám také malé tušenie, že druhé bábo mi s mojím časom zamáva naozaj poriadne.

5. Vytvoriť si funkčný systém, ako čítať, archivovať a recyklovať časopisy. Toto určite urobí veľkú radosť môjmu mužovi. Vlastne, tomu by najväčšiu radosť urobilo, keby som už nekúpila ani jeden jediný časopis, ale to sa pravdepodobne nikdy nestane.

Bude sa musieť zmieriť s tým, že tie neorganzované kopy papiera premením na niečo sofistikované, dobre organizované, a najmä priestorovo oveľa oveľa úspornejšie.

6. Nájsť a absolvovať aspoň jeden alebo dva kreatívne kurzy online. Kurz kreatívneho písania, blogovanie, maľovanie, pečenie makróniek…je milión a jedna vec, ktoré by som sa chcela naučiť, a online kurzy sú pri mojom nabitom programe to najjednoduchšie a najpohodlnejšie riešenie.

7. Začať pracovať na mojej rodinnej kuchárskej knihe. Varenie a pečenie sú moje obľúbené kratochvíle – chvalabohu, lebo moji chlapi stále trvajú na tom, že jesť treba, a to minimálne trikrát denne 🙂 Čo mi však chýba, je jedno jediné miesto, na ktorom by som našla všetky naše najobľúbenejšie recepty. Ide ma poraziť, keď dostanem chuť urobiť banánové muffiny, a potom strávim rovnako dlhý čas hľadaním toho správneho receptu ako mi trvá zamiešať cesto a hodiť ho do rúry. Riešenie mám vymyslené už dávno – môj vlastný zápisník receptov, do ktorého môžem kedykoľvek pridať ďalšieho favorita.

8. Urobiť obom mojim deťom detské albumy. Nemyslím tie predtlačené a predformátované z obchodu. Predstavujem si niečo oveľa jednoduchšie, časovo príliš nenáročné, no napriek tomu vzácne a jedinečné. Podobne, ako pri predošlom bode, koncept mám vymyslený už dávno, aj podkladov a nápadov mám habadej, len sa do toho konečne pustiť.

9. Urobiť z nášho nového balkóna oázu pokoja. Neviete si predstaviť, aká nadšená som z predstavy, že opäť budem mať k dispozícii pekný balkón. Taký, kde si budem môcť vypiť kávu alebo pohár vína, kde sa budem môcť usadiť s knihou alebo počítačom, kedykoľvek budem mať chvíľku voľného času.

Náš aktuálny balkón je síce super, ale nachádza sa v obývačke, ktorá je zároveň Kubkovou spálňou. Jediný čas, keď by som mohla balkón využiť je presne ten, keď sa k nemu nedostanem. Náš nový balkón je v spálni, a ja mám veľké plány, ako z neho spraviť miesto, kam budem môcť aspoň na chvíľku uniknúť, keď už budem mať všetkých a všetkého plné zuby.

10. Vybudovať našim deťom ich vlastnú knižnicu. Detské knihy sú pre mňa zdrojom nekonečnej inšpirácie, a neprejde deň, aby sme si s Kubkom niekoľko z nich neprečítali. V novom byte budem konečne mať priestor na knižnicu venovanú len detským knihám, a neskutočne sa teším, ako ju budem postupne napĺňať a organizovať.

11. Prečítať 100 kníh. A všetky si ich sama pre seba zdokumentovať. Môže sa to zdať ako obrovské číslo, ale pre knihomoľa ako som ja by to nemal byť až taký veľký problém. A takýto ambiciózny cieľ snáď bude pre mňa najlepšou motiváciou odložiť z ruky telefón, vykašľať sa večer na Instagram a namiesto toho sa ponoriť do skvelého príbehu.

12. Konečne nájsť systém ukladania a striedania hračiek. Ak si nedáte dobrý pozor, hračky sú jedna z tých vecí, ktoré vám veľmi rýchlo zaplnia celý byt (a auto a všetky priľahlé priestory). A čím viac sa ich povaľuje po zemi a po poličkách, tým menej sa s nimi deti hrajú. Do nového bytu ich plánujem prenášať len veľmi pomaly a v malých množstvách. A zároveň chcem nájsť fungujúci systém, ako ich pravidelne obmieňať bez toho, aby som stále len nakupovala ďalšie.

13. Začať si robiť rodinné pikniky. V súčasnej situácii si piknik asi najskôr spravíme v obývyčke na zemi, ale aj to môže byť skvelá a pamätná rodinná akcia. Len to vyskúšať 🙂

14. Pripraviť druhému bábätku krásnu detskú izbičku. Kubko v tomto obišiel trochu skrátka – narodil sa nám do bytu, ktorý má len dve izby, a tak sa jeho kráľovstvom stala obývačka. Nie žeby mu to nejako extra vadilo 🙂 A určite mu to v novom vynahradíme jeho vlastným kráľovstvom.

Teším sa však, že druhé bábätko už príde do bytu, kde je priestor na dve detské izbičky. Ich zariaďovanie a dekorovanie je samozrejme viac pre moju radosť ako ich, ale časom určite každé z našich detí ocení svoj vlastný súkromný priestor.

15. Začať s Kubkom robiť viac kreatívnych projektov. Kreslenie, maľovanie, vyfarbovanie, lepenie koláží, washi pásky…možnosti sú nekonečné.

16. Naplniť náš nový byt kvetmi a rastlinami. A naučiť sa, ako ich nezabiť.

17. Nájsť a zadefinovať si svoj nový štýl. Móde a nákupom som v poslednej dobe nevenovala príliš veľa času. Už dlhšie sa pohrávam s myšlienkou kapsulového šatníka. Ak sa do toho pustím, bude to skvelá príležitosť zamyslieť sa nad tým, aký štýl mi najviac vyhovuje. Najmä preto, že ako pracujúca mama dvoch detí na nejaké veľké móde experimenty naozaj nebudem mať čas.

18. Používať éterické oleje denne. Chcem experimentovať s rôznymi spôsobmi použitia, nachádzať svoje obľúbené kombinácie a vyrábať z nich domáce čistiace a beauty produkty. Nové kreatívne hobby na obzore 🙂

19. Napísať knihu.

20. Konečne začať vyrábať rodinné fotoalbumy. Toto je niečo, na čo sa chystám už niekoľko rokov,a prokrastinujem pri tom ako divá. Potrebujem len nájsť spôsob, ktorý bude jednoduchý a najmä časovo nenáročný. Potom sa mi to snáď už konečne podarí!

21. Začať znova šiť. Odkedy sa Kubko narodil, môj šijací stroj zapadá prachom. Rada by som ho opäť oživila, ale bez prehnaných ambícií. Najskôr chcem začať so šitím obrusov a obrúskov do kuchyne, a iných drobností do domácnosti. Ak mi vyjdú plány s mojím pracovným kútikom, budem mať konečne na to aj miesto.

22. Experimentovať s novými receptami na sushi. Sushi u nás doma milujeme. Napriek počiatočnej nedôvere som naň naučila aj Aďa. Sama som zvedavá, či naň niekedy nahovorím aj Kubka.

Momentálne máme svoju obľúbenú kombináciu, ktorú točíme stále dokola. A hoci ho nerobím tak často, aby sa nám celkom zunovalo, rada by som začala aj trošku experimentovať. Prvý recept na rade: kalifornské rolky!

23. Znova začať používať môj pomalý hrniec. S touto mašinkou som mala veľké plány, a zopár receptov som aj s úspechom vyskúšala. Potom som ho však založila do skrine na chodbe, a tam niekde sa to pokazilo.

V novej kuchyni mám preň už vyhradené miesto a verím, že to ma bude motivovať používať ho častejšie. Medzitým si aspoň na Pintereste budujem nástenku s inšpiratívnymi receptami. Mám také tušenie, že zlaté časy tohto hrnca prídu, keď sa narodí druhé bábo a ja už opäť nebudem mať toľko času zvŕtať sa pri hrncoch. Bude sa mi ohromne hodiť, že nejaký stroj dokáže navariť za mňa 🙂

24. Vytvoriť z nášho nového bytu naozajstný domov. Taký, kde sa všetci budeme cítiť dobre a kam sa vždy budeme radi vracať. To je pre mňa momentálne jedna z najdôležitejších životných priorít.

25. Seriózne začať šetriť peniaze každý mesiac. Nad týmto premýšľam už dlhšiu dobu, no prerábka bytu a príprava na ďalšie bábätko nie sú práve situácie naklonené šetreniu. Hneď ako sa však presťahujeme a donesieme si domov drobca, mám v pláne poriadne prekopať naše rodinné financie a nájsť spôsoby, ako mesačne ušetriť čo najviac. A to najmä preto, aby sme mohli splatiť hypotéku čo najskôr, a zbaviť sa tak tej veľkej gule, ktorú máme priviazanú k nohám.

26. Vybrať si tri kuchárske knihy a odskúšať z nich všetky recepty.

27. 30 minút čítania kníh s Kubkom denne. Sú mnohé dni, keď čítaním strávime viac času, a sú dni, keď si do programu ledva natlačíme jednu knihu večer pred spaním. Je na mne, aby som naše dni usporiadala tak, aby sme času na čítanie mali čo najviac. A plánujem do toho čo najskôr zapojiť aj druhého drobca.

28. Vytvoriť si z novej kuchyne perfektne zorganizované a upratané miesto. Aďo by sa smial, keby toto čítal, lebo denne vidí, ako naša kuchyňa v skutočnosti vyzerá. V novom byte mám však prehnane veľké ambície. Žiadne nákupy do zásoby, všetky ingrediencie prehľadne uložené, každá vec bude mať svoje miesto a hlavne, hlavne, kuchynský stôl bude slúžiť len na jedenie. Nie na prácu alebo na odkladanie rôzneho bordelu. Držím si palce 😀

29. Konečne nájsť cvičenie, ktoré ma bude baviť, a na ktoré si nájdem čas aspoň 5x týždenne. Zo začiatku mu možno budem môcť venovať len 15 minút denne, ale aj to bude lepšie ako moje aktuálne veľké NIČ.

30. Začať poriadne používať Instagram. Ak to myslím vážne s blogom, bez Instagramu to nepôjde. Zatiaľ len hľadám spôsob, ako mu venovať dosť času na to, aby to malo zmysel. Ale rozhodne nemám v úmysle tráviť tam hodiny denne. Uvidím, čo sa mi podarí vymyslieť.

31. Vrátiť sa k francúzštine. Moja veľká láska je posledné roky trestuhodne zanedbávaná. A pritom stačí len málo. Vybrať z police jednu z milióna kníh, ktoré som počas života vo Francúzsku nakúpila a opäť sa nechať unášať krásou toho úžasného jazyka.

32. Odložiť preč mobil, keď trávim čas s Kubkom. Musím sa pochváliť, toto sa mi vo všeobecnosti celkom darí. Je pre mňa naozaj dôležité, aby ma častejšie videl s knihou v ruke než telefónom. Ale mám samozrejme aj svoje slabšie chvíľky.

Kvôli tomu, že som sa pomerne skoro vracala do práce a netrávim s ním toľko času ako bežné mamy na materskej, ten čas, čo máme vyhradený si chcem užiť naplno. A nechcem, aby mal pocit, že o moju pozornosť musí bojovať s tou blikajúcou krabičkou.

33. Zlepšiť moje fotografické schopnosti. Momentálne sa totiž o nejakých špeciálnych schopnostiach ani nedá hovoriť. A blogovanie bez pekných fotiek jednoducho nie je možné. Mám teda na čom pracovať.

34. Byť denne vďačná za tento bláznivý, úžasný a nádherný život, ktorý môžem žiť. Lebo hoci ma z toho všetkého občas ide poraziť, nevymenila by som svoj život za nič iné na svete!

Fotky: Unsplash: 1, 2, 3

Odpovedať