Knižná výzva 2020

Všetky moje spriaznené knihomoľské duše (a aj tie, ktoré by sa nimi v novej dekáde chceli stať), táto knižná výzva je pre vás!

Bolo jedno z vašich novoročných predsavzatí „viac čítať“? Chcete si nakúpiť nové knihy, prípadne prečítať tie, ktoré vám zatiaľ len ležia doma na poličkách a zbierajú prach? Ste už unavené z čítania toho istého žánru, prípadne toho istého autora stále dokola? Niekoľkoslovné knižné odporúčania z časopisov vám nič nehovoria, prípadne ste sa na nich už niekoľkokrát popálili a skončili tak s knihou, ktorá pre vás vôbec nebola tá pravá? Chceli by ste opäť objaviť čaro knižníc, ale neviete sa v tom veľkom výbere zorientovať? Tak čítajte ďalej, táto knižná výzva by pre vás mohla byť tým správnym riešením.

Kníhkupectvá (či už tie online alebo kamenné) a knižnice občas môžu byť trochu mätúcimi miestami. Kníh je príliš veľa, výber obrovský, kategórií je viac, než si dokážeme zapamätať a personál nie vždy býva celkom ochotný a informovaný (česť výnimkám).

Koľkokrát sa vám už stalo, že ste vošli do kníhkupectva so zámerom vybrať si novú knihu, ale odchádzali ste s prázdnymi rukami? Jednoducho preto, že ste si z tej masívnej ponuky nevedeli vybrať?

Mne sa to naposledy stalo medzi sviatkami. Chcela som si v mojom najobľúbenejšom knižnom eshope ako oneskorený vianočný darček kúpiť nejaké dobré knihy. Narazila som však na svoj obvyklý problém – zaujalo ma zhruba dvadsať rôznych kníh, a ja som sa nevedela rozhodnúť, ktoré z nich by si zaslúžili tú výsadu nasťahovať sa k nám domov 🙂

A tak je táto knižná výzva určená nielen vám, ale aj mne samej. Aby som si rozšírila svoje čitateľské obzory, aby som objavila nové skvelé knihy, ktoré by som si chcela nasťahovať do svojich poličiek a aby som už nabudúce presne vedela, s ktorými knihami chcem z kníhkupectva odísť.

A tak bez ďalších zbytočných rečí, toto sú kategórie, ktoré som do tohtoročnej knižnej výzvy vybrala:

 1. Január: Kniha, ktorá mi pomôže dosiahnuť moje ciele.
 2. Február: Kniha, podľa ktorej bude tento rok do kín uvedený film.
 3. Marec: Kniha o knihách a čítaní.
 4. Apríl: Kniha so silnou ženskou postavou.
 5. Máj: Inšpiratívne memoáre alebo biografia.
 6. Jún: Kniha, ktorú môžem prečítať za deň.
 7. Júl: Kniha, ktorá má viac ako 500 strán.
 8. August: Prvá kniha zo skvelej série.
 9. September: Kniha s krásnou obálkou.
 10. Október: Kniha z knižného klubu Reese Witherspoon.
 11. November: Kniha z young adult žánra.
 12. December: Kniha, ktorá mi už dlho leží na poličke, ale zatiaľ som ju nečítala.

Čo poviete? Je to zoznam, do ktorého by ste sa vedeli začítať? Ak áno, budem veľmi rada, keď sa ku mne pridáte a budeme spolu objavovať nové literárne klenoty.

Ako bude táto knižná výzva vyzerať? Každý mesiac si podľa zadanej témy vyberiem 5-6 kníh, o ktoré sa s vami podelím pre inšpiráciu. V priebehu mesiaca ich potom budem čítať a zdieľať s vami svoje dojmy.

Či sa mi kniha trafila do vkusu alebo som ju odložila po troch kapitolách. Čo sa mi na nej najviac páčilo a ktoré citáty a pasáže ma najviac oslovili. Aké lekcie mi tie knihy dali do života alebo či ma priviedli k ďalším zaujímavým čitateľským zážitkom. Jednoducho, chcem čo najviac čítať pre radosť a o tú radosť sa s vami podeliť.

Ak máte chuť zapojiť sa do toho so mnou, sledujte môj blog a tiež Instagram, kde budem pod hashtagom #carovnakniznavyzva zdieľať svoje čitateľské dojmy.

Zajtra vám v ďalšom článku prezradím, ako z tejto knižnej výzvy vyťažiť maximum, a v pondelok sa môžete tešiť na prvú várku kandidátov na skvelé čítanie: knihy, ktoré nám pomôžu v dosahovaní našich cieľov.

Príjemné čítanie!

Foto: Glitter Guide

Odpovedať

4 Komentáre